Foursquare versus Swarm, aneb proč uživatelé odchází
Je tomu už několik pátků, kdy se foursquare rozhodl změnit svůj obchodní model. Z geolokační hry s prvky sociální sítě, udělal informační portál, konkurující nejvíc pravděpodobně Yelpu. O tom proč se tak stalo, není pochybností. Foursquare od svého založení v roce 2008 nevydělal ani cent. Lépe řečeno vydělal, ale náklady na provoz byly vždy vyšší než příjmy a foursquare se po celou dobu své existence topil ve ztrátě a přežíval díky investicím.
Změnu obchodního modelu provázelo rozdělení oblíbeného foursquare, na nepopulární Swarm a kontroverzní nový foursquare. S tím se mnoho uživatelů nesmířilo, ohlásilo odchod a většina jich tak opravdu učinila. Proč?
Hned několik důvodů odejít
Foursquare nebyla jen geolokační hra. Stala se z ní svým způsobem také sociální síť, vznikla komunita, fóra, skupiny na facebooku, srazy uživatelů a v neposlední řadě uzavřená komunita tzv. superusers. Superuser byl uživatel, s právy na editaci míst (venues) v databázi fourquare. Dle možností, které superuser měl, byl zařazen do kategorií SU1 (nejmenší editační práva) až po SU3 (nejvyšší editační práva).
Uživatel vycucnut a odkopnut
Superuserem se stal člověk aktivní, znalý pravidel foursquare se smyslem pro pečlivost. Superuser upravoval adresy, telefonní čísla, webové stránky, otevírací doby a spoustu dalších detailů jednotlivých venues. Superuser také schvaloval návrhy běžných uživatelů na úpravy. Mohl odstraňovat nesprávné údaje a nevhodné (vulgární, neaktuální, nemístné) tipy uživatelů.
Ano, superuser byl vlastně zaměstnancem foursquare, který pracovat zdarma, dobrovolně, jen aby zkvalitnil a zpřístupnil geolokační hru více lidem. Společnost foursquare tak získala obrovskou databazí míst po celé planetě. Od restaurací, přes zastávky, parky, firmy, státní instituce, až po fastfoody nebo pojízdné stánky s kávou. Vše s otevírací dobou, polohou, adresou, webovými stránkami, telefonem … a vše zdarma. Šest let budovali uživatelé tuto databázi a šest let ji superusers udržovali aktuální.
Nyní je hra u konce a údaje získané od uživatelů v udržované databázi jsou prodány formou, která popírá svůj původní účel – gamifikaci.
Chybí motivace
Co udělalo foursquare tak populárním? Gamifikace. Check-iny, body, žebříčky, mayorství, předhánění se s kolegy, přáteli, získávání odznáčků. Sdělování polohy bylo součástí hry.
Proč používat foursquare aka Swarm dále?
Nevím. Služeb sledujících polohu a vyzrazujících ji přátelům zde bylo a je několik. Google svůj Latitude ukončil, Apple stále nabízí Find my Friends. Bohužel, zmíněné služby nefungují jako dříve foursquare a nejsou tedy adekvátní náhradou, možná také proto Latitude skončil a FmF je minimálně rozšířený.
Řetězová reakce
Jako spousta lidí foursquare opustila, tak jich mnoho u služby zůstalo. Ovšem neslyšel jsem o nových uživatelích, jen o těch, kteří odešli. A čím více lidí odchází, tím více lidí přichází o smysl checkování se. Současnému Swarmu tak zůstávají dvě možnosti využití – podělit se o polohu s těmi, kteří zůstali a vést si jakýsi „osobní deníček“, kdy a kde jsem byl. Původní herní záměr zcela vymizel.
Gratulace
Možná je na to ještě brzo, ale pokud se foursquare podaří dostat z červených čísel, bude se jednat vskutku o „husarský kousek“. Nebo snad znáte lepší způsob jak vydělat než:
Vymyslet online hru, která se stane populární
Být šest let dotován investory
Za těch šest let získat obrovskou celosvětovou databází míst, kterou uživatelé pravidelně aktualizují a udržují
Zrušit hru
Vydělávat na získané databázi
A tak, mnoho lidí foursquare opouští. Důvody jsou rozdílné. Chybějící gamifikace, rozdělení aplikace ve dvě, mizející přátelé … osobně držím foursquare palce, ale dalšího bezplatného rozvoje komerční služby se již účastnit nebudu.